Son zamanların yaygın konularından olan Metaverse, Meta anlayışı ve geleceğe dair dijital dönüşüm emareleri hem dernek olarak beta ilim Derneğinin hem de Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi kürsüsünün gündeminde oldu. Metaverse her ne kadar, Facebook’un yaygın kullanımda öncü durumda olsa da bu alanda pek çok platform oluşturuldu.BeTa ilim olarak belirlediğimiz bir platformu, SAPTEY Doktora öğrencilerinin önceden oluşturulmuş avatar (sensan giysileri) kıyafetleri ile Büyük Veri dersinden bir kısım ile deneyimliyoruz. Bu deneyim, metaverse denilen uygulamanın ve platformunun ne olduğuna dair, ileriye dönük kendi platformlarımızı geliştirmeye olanak sağlayacak fikir verecek bir oluşuma dönüşmesi ana arzumuzdur.

İşin ekonomik ve sosyal boyutunda her türlü icat ve anlayışın sosyal faydaya dönüşüm mekanizmaları yanında olumsuz getirilerinin de olacağı muhakkaktır.

Metaverse ile ilgili olarak en yoğun konuşulan ve tartışılan meseleler, arazi/yer alım satım ve kiralanması başta gelirken, işin NFT boyutu, ticarete dönüşen boyutu da ilgi ile tartışılıyor. Bir başka boyutunda ise, konuyu ortaya atan ve bilhassa gençler için bir “sanal oyun” bahçesi oluşumunu öne atarak meta-bağımlılık oluşturacağı kaygısı en yoğun tartışılmakta olan meselelerdendir. Öte yandan, işin Babil kulelerine dayandırılan daha üst perdeden bakış ile değerlendirmeler de farklı söyleşilerde dillendirilen ve ilgi ile dinleti oluşturan konular arasındadır.  Gelecek bu platformlar ile şekillenip şekillenmeyeceği bir yana, böyle bir artırılmış gerçekliğin varlığı ve daha yüksek bağlantı hızlarında daha farklı olanakları sunacağı büyük olasılık gibi görünüyor. Dolayısı ile böyle bir gerçeklikten kaçmak ya da karşısında durmak yerine, anlamak ve geliştirmek, toplumsal faydaya dönüşecek yazılımlar üretmek yine insanoğlunun kendi elinde.

Bir evrenden başka evrene geçiş, insanın ikizinin hatta “n-boyutlu” mekandan münezzeh, merkeziyetsiz, mülksüzleşmiş bir yapıda iş üretme olanağı metaverse platformlarında sağlanacakmış gibi görünüyor. Ancak, şimdilik ana faaliyetler halen gerçek dünyada. Konuya ilişkin etraflıca değerlendirmelerin yer alacağı bir çalışmayı, önümüzdeki günlerde Dr. Ezgi Avcı ve Doç. Dr. Sabri Öz birlikte ele alacakları bir eser ile yine Hiperyayın desteği ile yayınlayacaklarını duyurdular.