Bilim Kurulu olarak üzerinde çalıştığımız Su ve Sürdürülebilirlik adlı eserimiz yayında. Çalışmada emeği bulunan herkesi tebrik ediyor, uluslararası yayınevimiz Hiperyayın’a bilhassa teşekkür ediyoruz.

“Nehir kenarında abdest alsanız dahi suyu israf etmeyiniz” anlayışı ile, Su konusunun önümüzdeki yıllar ve asırların en büyük sorun olacağı inancını taşıyoruz. Bu çalışma, 21 Mart 2023 Dünya Su Gününde yayınlanmak üzere çalışıldı ve hazırlıklar yapılmıştı. Lakin, Türkiye’nin güneyinde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve aynı gün içinde 110 km aralıklı 9 saat ara ile iki büyük yıkıcı deprem münasebeti ile erteledik. Konumu “su” olduğu için, istedik ki, bölgeden alabileceğimiz su numuneleri ile de bir değerlendirmeyi kitabımızda bulunsun. Bu münasebetle, önceden bölümlerini teslim ederek raporları bekleyen tüm yazarlara sabırları için teşekkür ederiz. Depremde hayatını kaybeden resmi 50bine yakın insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. 50 Milyar doları bulan maddi kaybın olduğu ifade edilen böylesi bir depremin ardından bölgeden su numuneleri toplayarak analiz yapmamıza olanak sağlayan ve bilime katkı sunan başta Doç. Dr. Zeki Ünal Yümün, Tevfik Dönmez olmak üzere; Hatay’dan, Turgut Gökçek (SAPTEY Doktora Öğrencisi), Nidal Gök, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İş adamı Ali Özyurt; Malatya’dan iş adamlarımız Yunus Akçin, Enis Aydoğan; Kayramanmaraş’tan iş adamlarımız Mustafa Danacı, Raşit Zengibar, Serdar Salih Çiçekçi, Kahramanmaraş San ve Tic Odası Başkanı Mustafa Buluntu’ya içtenlikle teşekkür ederiz. Çalışmalarımızda bizi yalnız bırakmayan Prof. Dr. Yusuf Ceylan, Sena Dede ve Cengiz Akyıldız’a şükranlarımızı sunarız.

Bu eseri, 6 Şubat 2023 depremlerinde hayatını kaybeden insanlarımıza ithaf ediyoruz.

Doç. Dr. Sabri ÖZ

Editörler ve Yazarlarımız Adına

İçerik:

İÇİNDEKİLER

BÖLÜM 1: İSTANBUL’DA HALİÇ’İ BESLEYEN DERELER İLE BU DERELERİN HALİÇ’E OLAN TAŞKIN ETKİLİ KİRLETİCİLİK GÖRÜNÜMÜ

Doç. Dr. Abdullah YİNANÇ

BÖLÜM 2: ŞANLIURFA HARRAN OVASINDAKİ SU KUYUSU İLE SULAMA YAPILAN TARLALAR İÇİN MODEL ÖNERİSİ

Alptekin ÖZDEMİR

BÖLÜM 3: ENERJİ GÜVENLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇIN YEŞİL FİNANSIN ÖNEMİ

Merve ARSLAN

BÖLÜM 4: ÇİP ÜRETİMİNİN SU İLE İLİŞKİSİ: AHP İLE SU GEREKSİNİMİNİN AĞIRLIĞI

Rıdvan YILMAZ, Sabri ÖZ

BÖLÜM 5: DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN SU VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Adem KAYAR

BÖLÜM 6: KÜRESEL ISINMAYA BAĞLI SU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SORUNLARI VE ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞINA ETKİLERİ: BİBLİYOGRAFİK ANALİZ

Cengiz AKYILDIZ

BÖLÜM 7: ASRIN FELAKETİ 06 ŞUBAT 2023 TÜRKİYE DEPREMLERİNİN VE SU KAYNAKLARINA ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Zeki Ünal YÜMÜN, Tevfik DÖNMEZ

BÖLÜM 8: SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ANLAYIŞ İLE DİNAMİK YAPAY ZEKA PROGRAMI: SUBOT PROJESİ

Sabri ÖZ, Chat GPT, Müge ÖZ
BETAILIM

Radyo Podcast RSS Feed